کلمه اوکی (OK) مخفف چیست؟

می توان گفت که امروزه کمتر کسی هست که در حین گفتگو با مخاطب از کلمه OK استفاده نکند. در شبکه های مجازی نیز این کلمه کاربرد فراوانی دارد. در صحبت های روزمره همه افراد سراسر جهان از این کلمه استفاده می کنند. جالب تر اینکه هیچ کلمه دیگری در سطح جهان تا این رایج نشده است. ولی هیجکس دقیقا نمی داند که کلمه OK به معنی چیست و یا مخففی چه کلماتی است. ریشه این کلمه مشخص نیست اما در مجلات و روزنامه ها و اینترنت روایات مختلفی راجب آن وجود دارد. اگر شما هم کنجکاو شده اید که این کلمه چیست با ما همراه باشید تا موضوع کلمه اوکی (OK) مخفف چیست؟ را مورد بحث قرار دهیم.

بررسی اینکه کلمه اوکی (OK) مخفف چیست؟

کلمه OK یکی از رایج ترین کلمات در زبان انگلیسی است. این کلمه را کسی اختراع نکرده است، بلکه یک اصطلاح رایج است که ناخواسته در فضای مجازی منتشر شده است. این کلمه 150 سال قدمت دارد و ریشه آن به قرن 19 در دفتر چارلز گوردون گرین بر می گردد. در سال 1839 در بین نویسندگان کاربرد کلمات اختصار یافته مانند OMG، LOLZ یا NBD رایج بود. OK دارای تغییرات املایی مانند O.K یاOkey  است. منشا این کلمه انگلیسی آمریکایی است و به تایید، پذیرش، موافقت و تصدیق اشاره دارد. گاهی اوقات  در معنای بی تفاوتی هم بکار می رود.

مخفف ok

روایت ها در مورد کلمه OK

همانطور که گفتیم ریشه کلمه OK مشخص نیست و تنها طبق روایات موجود می توانیم این کلمه را معنی کنیم.

 • کلمه OK در جنگ جهانی دوم

کشور انگلستان در جنگ جهانی دوم پس از جنگ با هر یک از کشورها برای آمارگیری تعداد کشته شدگان را روی پرچمی ثبت می کرد. کلمه Kill به انگلیسی به معنای کشته و اگر برای مثال در روز 6 تا کشته داشتند، روی پرچم 6k ثبت می شد. یک روز که هیچ کشته ای نبود 0k ثبت شد و از آنجایی که در زبان انگلیسی صفر و o شبیه هم هستند صفر کشته را به ok تغییر دادند. امروزه طبق روایت ها از آن روز هر گاه در کاری مشکلی نبود از کلمه ok استفاده می کنند. روایت های دیگری هم هست که این داستان را نقض می کند.

 • ماجرای قناد و کلمه OK

عده ای روایت کرده اند که قنادی برای تبلیغ مغازه اش حرف اول نام و نام خانوادگی خود را که o و k بوده روی بیسکویت ها حک می کرد و رایج بودن این کلمه را به این داستان نسبت داده اند.

 • مقاله طنز آمیز جامعه ضد زنگ

روزنامه بوستون مورنینگ در 23 مارچ 1839 مقاله طنز آمیز به نام جامعه ضد زنگ منتشر کرد که در آن کلمات مخفف شده را به طور طنز آمیز ارائه کرده بود. روزنامه بوستون شکل نادرست کلمات all correct به معنی تماما صحیح را بصورت  oll correct در نظر گرفت که حروف اول آن ها را به صورت O.K مخفف کرد. یک سال بعد از انتشار این مقاله در زمان انتخابات هشتمین رئیس جمهوری آمریکا، مارتین بورن ون برای تبلیغات ستاد تبلیغاتی به نام old kiderhook ( نام زادگاه او ) با عنوان O.K تشکیل داد.

 • بردگان آفریقایی در کارولینای آمریکا

جوزف هالووی نویسنده آمریکایی می گوید که زبان های مختلف آفریقایی از کلمات مشابه صدا برای تایید کردن گفته های اشخاص استفاده می کنند. او می گوید کلمه OK هم برای اولین بار در آفریقا استفاده شد و از طریق برده های آفریقایی به ایالت کارولینای جنوبی آمریکا منتقل شد.

 • کلمه OK در تلگراف

برخی دیگر معتقدند که کلمه OK در تلگراف به معنی open key  بوده و ربطی به all correct ندارد. آن ها می گویند منشا این کلمه در تلگراف ها بوده و برای اینکه نوشته ها را کوتاه تر کنند از این کلمه استفاده می کردند. دقیقا مانند امروزه که برای کوتاهتر کردن چت کلمات را مخفف می کنیم.

 • برگرفته از زبان یونانی

در زبان یونانی کلمه ola kala به معنی “همه چیز خوب است  بوده و کلمه  OK را به این کلمه نسبت داده اند. این نظریه را معلمان و زبان آموزان یونان قبول دارند.

 

با کاربرد OK در کشورهای مختلف آشنا شوید

 • در کشور برزیل، پرو، مکزیک و دیگر کشورهای لاتین، کاربرد OK دقیقا همانند زبان انگلیسی استفاده می شود.
 • در اسپانیا کمتر از کشورهای دیگر رایج است.
 • در فنلاند و هلند، OK بخشی از زبان روزمره هلندی است و به همین صورت تلفظ می شود.
 • عرب زبانان بطور گسترده از کلمه OK استفاده می کنند به ویژه کشورهای اسرائیل، مصر، فلسطین و اردن همانطور که در انگلیسی تلفظ می شود، بکار می برند.
 • در زبان عبری کلمه OK به معنی “کافی ” و “به ترتیب ” است.
 • ok در کشورهای ژاپن و کره به معنای ” درست است ” به کار می رود. همچنین به معنی “خوب” استفاده می شود و برای تایید یا تصدیق به معنی بله
 • در کشور چین به معنی خوب استفاده می شود. ok به معنی ” من خوب هستم” نیز بکار می رود.
 • در تایوان ok به طور مکرر در جملات استفاده می شود و بین نسل های جوان محبوب است. به معنی ” خوب است ؟” برای یک تایید قوی و متقاعد کننده بکار می رود.
 • ok در کشور روسیه برای هر معنی مثبت بکار می رود و به شکل های مختلفی نوشته می شود.
 • در فرانسه و بلژیک ok برای برقراری ارتباط با توافق استفاده می شود.
 • در کشور فیلیپین ok یک عبارت رایج است و به معنای واقعی کلمه ” خوب ”  یا ” خوب است ” به کار می رود. گاهی اوقات okey نوشته می شود.
 • در آلمان به صورت k نوشته می شود و به معنی باشه
 • ok در پاکستان بخشی از زبان های اردو و پنجابی شده است.
 • Ok در کشور اندونزی به عنوان شعر شبکه تلویزیونی ملی از سال 1994 استفاده می شود.

 

 

سخن آخر کلمه اوکی (OK) مخفف چیست؟

به طور کلی نظرات و روایات مختلفی در مورد کلمه ok وجود دارد که در این متن از دوره آنلاین زبان آرمانی بررسی کردیم  که در هیچ کدام از آن ها ریشه کلمه دیده نمی شود. کلمه ok در بیشتر کشورها در زبان محاوره ای و صحبت های روزمره کاربرد وسیعی دارد. در بیشتر کشورها به معنی تایید و یا خوب است و در کل به معنی خوب به کار می رود. ما حتی اگر ندانیم ریشه این کلمه از کجاست ولی مرتبا چه در واقعیت و چه در فضای مجازی و شبکه ها از آن استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید