انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

[lwptoc depth=”6″]

 

در این مقاله قصد داریم انواع سوالات لیسنینگ آیلتس را معرفی کنیم. برای داوطلبی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارد ضروری است که با انواع سوالات لیسنینگ آیلتس آشنا باشد تا بتواند با آمادگی کامل خود را برای مواجه با این سوالات آماده کند.

پاسخگویی به هر نوع از این سوالات نیازمند استراتژی و مراحل خاصی است که اگر به درستی توسط داوطلب دنبال نشود می تواند برای او دردسر ساز باشد. این موضوع از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانید شما در آزمون لیسنینگ آیلتس فقط یکبار به فایل صوتی گوش می دهید. کوچک ترین اشتباهی می تواند باعث شود شما سوالات مربوط به یک بخش را به کلی از دست بدهید.

لذا در قدم اول لازم است شما به طور کامل با انواع سوالات لیسنینگ آیلتس آشنا باشید تا بتوانید در قدم بعدی استراتژهای صحیح رفتار با این گونه سوالات را یاد بگیرید.

 

پیشنهاد ویژه ما: دوره های آنلاین آیلتس آرمانی

کلیاتی در مورد بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس به شکلی هستند که بتوانند به طور وسیع و دقیق توانایی شما در مهارت شنیداری را بسنجند. برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس شما باید قادر باشید لهجه ها و گویش های مختلف صحبت به زبان انگلیسی را درک کنید. همچنین شما باید توانایی تشخیص درک مطلب و دریافت صحیح ایده اصلی، اطلاعات خاص و جزئیات خواسته شده را از فایل صوتی داده شده داشته باشید. برای این منظور سوالات متنوعی برای بخش لیسنینگ آیلتس طراحی می شود.

در لیسنینگ آزمون آیلتس، مهارت شنیداری داوطلبان در 4 بخش مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد. هر بخش شامل 10 سوال می باشد و از آسان به سخت طراحی شده است. فایل صوتی فقط یکبار پخش می شود. لیسنینگ آیلتس حدود 30 دقیقه زمان خواهد برد و 10 دقیقه نیز به شما زمان داده می شود تا پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کنید. یعنی این بخش مجموعا حدود 40 دقیقه زمان احتیاج دارد. لیسنینگ آیلتس برای آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است.

 

نحوه محاسبه نمره بخش لیسنینگ آیلتس

 

نمره لیسنینگ  (Listening score)شما در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس بر حسب تعداد جواب های درستی که داده اید مشخص می شود. انواع سوالات لیسنینگ آیلتس در کل دارای 40 سوال است که در جدول زیر، نمره بر اساس تعداد جواب های صحیح نمایش داده شده است.

نمره بخش لیسنینگ تعداد جواب های درست
9 40-39
8.5 37-37
8 36-35
7.5 34-32
7 30-31
6.5 29-26
6 25-23
5.5 22-18
5 17-16
4.5 15-13
4 12-11

 

اینجا ببینید: دوره های زبان عمومی آرمانی با روش های مدرن تدریس زبان

 

انواع سوالات لیسنینگ آزمون آیلتس

 

همانطور که اشاره کردیم، در لیسنینگ آزمون آیلتس داوطلبان با انواع مختلفی از سوالات مواجه می شوند تا مهارت شنیداری آنها به صورت کامل و دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد. برای پاسخ به انواع سوالات لیسنینگ آیلتس داوطلب می بایست تکنیک های مختلفی را برای درک مطلب لیسنینگ تمرین کرده باشد. این تکنیک ها شبیه به آنچه در مقاله تکنیک های ریدینگ آیلتس به آن اشاره کردیم می باشند. گوش دادن به فایل صوتی برای درک ایده اصلی، اطلاعات خاص و جزئیات. این سه تکنیک در سوالات متنوع لیسنینگ آزمون آیلتس که در ادامه معرفی می کنیم کاربرد دارد.

1. سوالات چند گزینه ای (Multiple Choice)

سوالات چند گزینه ای آیلتس، به دو نوع مختلف ارائه می شوند.

نوع اول

در این مدل از این سوالات که دارای سه گزینه می باشند، شما باید یک گزینه را انتخاب و در پاسخنامه وارد کنید.

برای مثال:

?Which area is the nearest one to South Hill

 1. a.Town hall         b. Library          c. Cathedral

 نوع دوم

در این نوع از سوالات شما باید دو یا چند گزینه را از بین گزینه های موجود که بیش از سه گزینه است انتخاب کنید.

برای مثال:

 ?Which three activities that volunteers did are mentioned

 1. cooking
 2. cleaning
 3. shopping
 4. decorating
 5. delivering meals
 6. childcare

سوالات تطبیقی (Matching)

نوع دیگری از انواع سوالات لیسنینگ آیلتس، سوالات تطبیقی است. در این نوع سوالات داوطلب می بایست با گوش دادن به فایل صوتی، موارد مربوط را به هم ارتباط دهد و گزینه صحیح را در پاسخنامه بنویسد. سوالات تطبیقی انواع مختلفی دارند و می توانند تیتر، نقشه و … باشند. برای مثال:

سوالات تطبیقی آیلتس

سوالات نامگذاری نقشه، برنامه یا دیاگرام (Plan, map, diagram labelling)

در این نوع سوالات به داوطلبان یک نقشه، دیاگرام یا برنامه می دهند و داوطلبان می بایست با گوش دادن به فایل صوتی، گزینه مربوط به هر بخش از شکل را در قسمت مربوطه در پاسخنامه بنویسند. معمولا گزینه ها به داوطلبان داده می شود و داوطلب باید گزینه مربوط به هر قسمت شکل را به درستی تشخیص دهد و وارد پاسخنامه کند.

نامگذاری نقشه
سوالات تکمیل فرم، متن، فلوچارت، خلاصه متن (Form, note, table, flow-chart, summary completion )

در این نوع سوالات داوطلبان به فایل صوتی گوش میدهند و با پر کردن جاهای خالی، یک متن، فرم، فلوچارت یا خلاصه متن را کامل می کنند.

برای مثال: (کامل کردن متن)

تکمیل فرم

سوالات تکمیل جمله (Sentence completion)

نوع دیگری از انواع سوالات لیسنینگ آیلتس تکمیل جمله می باشد. همانطور که از نام این سوالات مشخص است، شما باید جمله های ناکامل بر اساس فایل صوتی را با کلمات مناسب کامل کنید. این سوالات دارای محدودیت تعداد کلمه هستند. برای مثال:

تکمیل جملهسوالات با جواب کوتاه (Short answer questions)

در این نوع سوالات، شما می بایست به فایل صوتی گوش دهید و جواب کوتاه مناسب برای هر سوال را در پاسخنامه بنویسید. این سوالات نیز محدودیت تعداد واژه دارند.

برای مثال:

جواب کوتاهمهمترین نکات لیسنینگ آیلتس

 • پاسخ های غلط در آزمون آیلتس نمره منفی ندارند پس بهتر است به تمام سوالات بخش لیسنینگ پاسخ دهید. هر چند به دلیل اینکه سوالات طوری طراحی می شوند که به گزینه های اشتباه نیز به طریقی در فایل صوتی اشاره می شود و احتمال اینکه انتخاب شما به گزینه اشتباه ختم شود زیاد است، اما بهتر است شانس خود را امتحان کنید.
 • فایل های صوتی در آزمون آیلتس فقط یکبار پخش می شوند پس نهایت دقت خود را بکار ببرید و اگر از سوالی جا ماندید روی آن متمرکز نشوید و از آن بگذرید زیرا ممکن است هماهنگی متن و فایل صوتی را گم کنید و تمام سوالات آن بخش را از دست بدهید.
 • به تعداد کلمات مجاز برای درج در پاسخنامه دقت کنید. حتی اگر جواب شما صحیح باشد، در صورت عدم رعایت تعداد لغات، نمره سوال را از دست می دهید.
 • به نوع جواب سوال دقت کنید. اگر جواب مفرد است به دنبال جواب های جمع در فایل صوتی نباشید.
 • شما باید همیشه حداقل یک قدم از فایل صوتی جلو باشید و در حین نوشتن پاسخ سوالات، به جاهای خالی سوالات بعدی و کلمات کلیدی آنها دقت کنید.
 • قبل از شروع به اجرای فایل صوتی و در طول زمانی که گوینده به مسائل فرعی در فایل صوتی اشاره دارد، سوالات را جلوتر بخوانید تا هنگام گوش دادن به فایل صوتی بهتر بتوانید پاسخ ها را پیدا کنید.
 • برای جواب های چند گزینه ای جواب ها را باید حتما با a, b, c, d در پاسخ نامه بنویسید و دقت کنید که نباید کلمه جواب را در پاسخنامه بنویسید.
 • در آزمون آیلتس، هم اسپلینگ آمریکایی و هم بریتیش قابل قبول است.
 • پاسخ ها باید حتما مانند بخش ریدینگ با مداد نوشته شود.
 • برای نوشتن پاسخ می توانید کلمات را با حروف بزرگ یا حروف کوچک بنویسید.
 • به املای کلمات دقت کنید. حتی اگر جواب شما درست باشد ولی آن را با املای اشتباه نوشته باشید، نمره ای به شما تعلق نمیگیرد.
 • هنگام پاسخ به سوالات به نوع واژه ها دقت کنید. آیا جوابی که دنبال آن هستید فعل، اسم، صفت یا … است. با دانستن نوع لغت می توانید در فایل صوتی روی آن تمرکز کنید و بهتر جواب را پیدا کنید.
 • هنگام شنیدن فایل صوتی به Words-indicators توجه کنید. لغاتی مانند however، but، then و finally به شما کمک می کنند بتوانید روند پیشروی فایل صوتی را بهتر دنبال کنید و راحت تر به جواب برسید.
 • انواع سوالات لیسنینگ آیلتس در کل دارای 40 سوال است و همگی دارای نمره یکسان می باشند، پس سعی کنید با تمرکز در پیدا کردن جواب یک سوال، جواب بقیه سوالات را از دست ندهید.
 • آیلتس یک آزمون بین المللی است و شما در این آزمون ممکن است با انواع لهجه های انگلیسی روبرو شوید. قبل از آزمون باید برای درک تمام لهجه ها تمرین کافی داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید